5 Uniwersalnych akcesoriów do roweru górskiego
Rower górski to bez wątpienia rower do zadań specjalnych. Jego żywiołem jest ciężki teren tak jak las, pola, górskie ścieżki i inne wertepy. Aby sprostać wyzwaniu jazdy „off-road”, rower MTB jest oparty na solidnej podstawie tj. ramie. Reszta komponentów również dobrana jest pod kątem zarówno wytrzymałości, jak i precyzji oraz szybkości działania. Jednak to, czego brakuje w rowerze górskim to dodatkowe wyposażenie, które zwiększa jego możliwości praktyczne i sprawi, że jazda w różnych warunkach będzie bardziej komfortowa.
Niniejszy artykuł ma na celu ułatwić dobór odpowiednich akcesoriów do roweru górskiego. Jako sprzedawcy z wieloletnim stażem, wiemy, że wielu klientom sprawia to niemały problem. Poniżej przedstawiamy listę 5 najczęściej pożądanych akcesoriów, jakie można, a czasem nawet należy zamontować w rowerze górskim. Z każdej kategorii przedstawiamy po 2 różne produkty, aby ukazać różnice i możliwości wyboru.
Błotniki - skuteczna ochrona przed wodą i błotem
Błoto, woda, kurz, piach - to niemal nieodłączny element jazdy w terenie. Chyba nikt nie lubi, gdy nasze ubranie jest całe brudne, błoto chlapie po twarzy a do tego mokre plecy dają o sobie znać w trakcie jazdy. Aby tego uniknąć lub przynajmniej to zminimalizować, warto wyposażyć rower górski w pasujące błotniki.
Błotniki Simpla ADHD SDL Long kpl. 27,5-29"
To uniwersalne błotniki MTB, które pasują zarówno do kół 27,5”, jak i 29”. Są wykonane z wytrzymałego tworzywa więc powinny posłużyć latami. Występują w wersji długiej, by jak najlepiej chronić nas i rower przed odpryskami spod kół. Ich montaż jest prosty i szybki. Tył mocowany jest za pomocą klamry do sztycy podsiodłowej; przód - za pomocą tulei rozporowej (zakres średnicy 18-36 mm) od spodu rury sterowej. Błotniki dostępne są w różnych kolorach, aby zapewnić idealne dopasowanie stylistyczne do roweru. Do tego odblaskowe elementy zwiększają poziom bezpieczeństwa poprzez poprawę widoczności po zmierzchu.
Błoniki rowerowe KLS Knight kpl. 24-29"
To alternatywny model błotników MTB. Przeważają one tym, że można je montować już do kół 24”. Cechuje je również prosty i szybki montaż. Ich pełna konstrukcja zapewnia optymalną ochronę.
PODPÓRKI - wygodny i bezpieczny sposób postawienia roweru
Na czas odpoczynku podczas jazdy rower zawsze można położyć na ziemi. Nie jest to jednak rozwiązanie ani praktyczne, ani w pełni bezpieczne dla naszego roweru. Szukanie miejsca, gdzie moglibyśmy oprzeć rower również nie będzie dobrym wyborem. Z pomocą przychodzi niepozorna, ale jak się może okazać niezbędna podpórka. Zapewni ona stabilność stojącego roweru i zaoszczędzi czasu na szukanie odpowiedniego miejsca na postój.
Podpórka rowerowa Azimut Rear Uni 24-29"
Uniwersalna, regulowana podpórka do każdego roweru z kołami 24-29” z mocowaniem do tylnego widelca ramy. Pomimo prostego mocowania podpórka jest stabilna i utrzymuje ciężar roweru. Pasuje do większości modeli rowerów górskich.
Podpórka rowerowa Kellys Kickdown 24-29"
Podobnie jak poprzednia stopka, również Kellys Kickdown mocowana jest obejmą do tylnego widelca ramy. Dzięki temu pasuje nawet do rowerów o niestandardowym rozstawie tylnego widelca. Regulowana długość pozwala obsłużyć koła w zakresie 24-29”.
Niezbędne narzędzia - gwarancja nieprzerwanej jazdy i bezpiecznego powrotu do domu
Jazda w terenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia roweru. Newralgicznym elementem w rowerze są koła wraz z oponami i dętkami. Co z tego, że napęd roweru działa poprawnie jeśli złapiemy ‘kapcia”. Bez zapasowej dętki, łyżek pozwalających zdjąć oponę z obręczy i wydajnej pompki nie pojedziemy dalej. Aby móc kontynuować jazdę należy dokonać zmiany dętki. Oto akcesoria niezbędne w takiej sytuacji:
Jeśli zajdzie potrzeba zmiany dętki w kole, w większości przypadków bez odpowiednich łyżek sobie nie poradzimy. Komplet 3 łyżek od Kellys’a ułatwi zdjęcie opony z obręczy i ponowne jej założenie. Mając na uwadze, że jest to przyrząd niewielkich rozmiarów a do tego lekki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać go ze sobą na każdą wyprawę rowerową.
Poza wspomnianymi łyżkami warto też zakupić i wozić ze sobą zapasową dętkę, dobraną odpowiednio pod względem rozmiaru i zastosowanego wentyla. Aby można było taką dętkę napompować po wymianie lub uzupełnić w niej ciśnienie według potrzeby w danym momencie, niezbędna jest pompka. Wybór pompki o kompaktowych rozmiarach ułatwi jej przewożenie gdyż zmieści się ona w torbie tuż obok dętki i łyżek.
Pompka rowerowa Beto CLD-023G alu z manometrem
Pompka jest lekka dzięki zastosowanym materiałom: aluminium i tworzywo. Do tego posiada podwójną głowicę więc możemy używać jej do wszystkich typów wentyli bez potrzeby stosowania redukcji. Czytelny manometr pozwala osiągnąć pożądane ciśnienie w oponie. Pompka może być mocowana bezpośrednio do ramy roweru wykorzystując śruby do mocowania koszyka bidonu.
OŚWIETLENIE - bezpieczeństwo i komfort jazdy
Bezpieczeństwo i komfort jazdy są najważniejsze. Dlatego każdy rowerzysta musi pamiętać o odpowiednio dobranym oświetleniu rowerowym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że oświetlenie wpływa też na wygodę jazdy. W końcu po zmroku pozwala nam widzieć trasę rowerową i w razie konieczności ominąć nierówności czy dziury. Warto tu postawić na zestaw lamp rowerowych. Mamy dla Was dobre rozwiązania do roweru górskiego.
Lampa zestaw Azimut Krypton 300lm + Sodium 120lm USB
To wydajny zestaw lampek, który w wystarczający sposób oświetli nam drogę, nawet gdy zostaniami sami w terenie po zapadnięciu zmroku. Ładowanie przez USB pozwala zrezygnować z zakupu baterii. Jedyne, o czym należy pamiętać to naładowanie lampek przed wycieczką, nie powinno to jednak zająć więcej niż 2-3 godziny.
Lampa zestaw Prox Crater 800lm USB + Iris 50lm USB
Zestaw lampek od Proxa to propozycja dla bardziej wymagających rowerzystów. Cechuje je olbrzymia moc świecenia - lampka przednia to 880 lumenów! Do tego pojemny akumulator (2600mAh) zapewni długi czas świecenia.
TORBY ROWEROWE - funkcjonalność i wygoda
Torby rowerowe w rowerze górskim pozwalają na zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych podczas wycieczki akcesoriów. Odpowiednio dobrana torba rowerowa pomieści nie tylko narzędzia i zapasową dętkę ale też dodatkową odzież i coś do jedzenia. Do wyboru są torby z mocowaniem w różnych miejscach tj. pod siodłem, na ramię i pod ramą, na kierownicy.
Torba podsiodłowa SKS Racer Straps 800
800ml pojemności wystarczy, aby zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, dętkę i łyżki.
Zamocowana pod siodłem sprawi, że nawet nie będziemy o niej pamiętać podczas jazdy. Elementy odblaskowe i mocowanie na lampkę pozwalają osiagnąć wyższy poziom bezpieczeństwa.
Ta kompaktowa torba pomieści najbardziej potrzebne drobiazgi ale jej głównym atutem jest górna kieszeń z przezroczystym okienkiem do przewożenia telefonu. Mając telefon w zasięgu wzroku możemy w bezpieczny sposób korzystać np. z nawigacji.
Poza przestawionymi powyżej akcesoriami, są też takie, które należy stosować bez względu na rodzaj używanego roweru. Są wśród nich kaski rowerowe, bidony czy zabezpieczenia w postaci linek i łańcuchów itp. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą akcesoriów.