5 rzeczy, które musisz wiedzieć, decydując się na rowery MTB

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, decydując się na rowery MTB

Rowery górskie jeszcze w latach 90-tych kojarzyły się głównie z komunikantami, wszak były najczęściej wybieranym prezentem na Pierwszą Komunię Świętą. Cóż trzeba przyznać, że tamte modele niespecjalnie cechowała jakość i nazywanie ich rowerami górskimi było zdecydowanie ponad ich miarę. Na szczęście lata mijały i obecnie rowery górskie zwane też rowerami MTB znacząco się zmieniły. Teraz można o nich powiedzieć, że są to rowery do zadań specjalnych, a może raczej, że sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach.  Jeżeli zastanawiacie się nad ich zakupem, to koniecznie powinniście dowiedzieć się o nich więcej. Przedstawimy Wam 5 istotnych informacji.

Rowery MTB nie tylko do jazdy w górach

Rowery MTB większości z nas kojarzą się albo z rowerami komunikantów, albo też z wysoce profesjonalnym sprzętem dedykowanym profesjonalistom. Ale nic bardziej mylnego, otóż wbrew pozorom rowery górskie można uznać za całkiem uniwersalne jednoślady, które de facto polecane są dla każdego.  Przede wszystkim docenią je osoby prowadzące nader sportowy styl życia. Doskonale sprawdzają się na szlakach, ale i w trudniejszych warunkach, wszak  stworzone zostały do wyzwań. Ale nadal dobrze się na nich jeździ w miejskiej dżungli. Zatem taki jednoślad sprawdzi się do jazdy do pracy, ale jeszcze lepiej sprawdzi się na błotnistych czy trudnych podjazdach.  Zatem rzeczywiście taki rower można wykorzystać na różne trasy i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Amortyzacja rzecz ważna

Są osoby, które twierdzą, że amortyzacja w rowerze jest rzeczą zbędną. W sumie mogą mieć rację. Np. w rowerach miejskich nie ma sensu się na nią decydować, bo i po co. Jeżeli poruszacie się po prostych i równych drogach, to brak amortyzatora zupełnie nie będzie odczuwalny. Ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja w rowerach górskich. Wystarczy tylko przejechanie krótkiej trasy pełnej nierówności i wybojów, by to bardzo dobrze i mało przyjemnie odczuć.  I tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna, wszak wszystko zależy od roweru, jaki posiadacie.  Skoki amortyzatorów w rowerach typu hardtail mieszą się w przedziale od 80 do 120 mm.

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale czasami, gdy wybór jest za duży można mieć problem z podjęciem decyzji. A wybieranie na chybił trafił raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. I tak w przypadku rowerów górskich musicie wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje, które co do zasady przeznaczone są do innego stylu jazdy. Na pewno te o najprostszej konstrukcji to rowery ATB, czyli all terrain bike. Jak sama nazwa wskazuje mają sprawdzić się w każdych warunkach. Polecane są amatorom i osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem. Rzeczą jasną jest, że nie sprawdzą się w bardzo trudnych warunkach, ale do jazdy po lesie czy poza miastem są ok. Ich zaletą jest cena. Rower crossowy sprawdzi się już w trudniejszym terenie. Takie rowery wykorzystywane są nawet podczas maratonów górskich. Downhill to rowery dedykowane raczej profesjonalistom wszak nadają się do jazdy z dużą prędkością po stromym i trudnym terenie. Dla miłośników długich wypadów górskich polecamy enduro, zaś rowery trailowe sprawdzą się podczas długich podjazdów.

Cena duża, średnia czy mała

Cena profesjonalnych rowerów górskich nie jest niska  i za 2000 złotych nie zakupicie modelu, który sprawdzi się w bardzo trudnych warunkach. Jednak dla miłośników jazdy po lesie polecamy rowery ATB, które są stosunkowe tanie i za mniej niż 3000 złotych  można kupić dobry model. Czyli przy wyborze pamiętajcie, że za bardziej profesjonalny sprzęt trzeba zapłacić więcej.

0zł