Jakie rowery turystyczne warto wybierać na długie trasy?

Jakie rowery turystyczne warto wybierać na długie trasy?

Rower stał się świetnym środkiem transportu do pracy i świetną alternatywą dla samochodu – to fakt niezaprzeczalny, biorąc pod uwagę ceny paliwa. Rower jest też środkiem transportu, dzięki któremu można przeżywać przygody. W końcu sprawdzi się także na długie trasy, zatem jednośladem można pokonywać setki kilometrów. W takim przypadku rzecz jasna należy wybrać odpowiedni model. Jaki zatem rower na długie trasy? Jaki rower turystyczny zadowoli miłośników takich wypraw? W tym artykule udzielimy na to odpowiedzi.

Ciesz się przygodami i nie przejmuj innymi rzeczami

Wybierając rower, trzeba pamiętać, jak ważna jest jakość i funkcjonalność jednośladu. To pozwoli Wam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, choćby tych związanych z faktem, że nie każdy model roweru sprawdzi się na danej trasie. Często mówi się, że nie ma rzeczy uniwersalnych, ale czy to samo tyczy się rowerów? Cóż, na szczęście nie. Wiadome jest, że podczas długich wycieczek droga potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Najpierw piękna i równa droga, niespodziewanie może przerodzić się w dziurawą nawierzchnię, a na końcu jeszcze czeka nas podróż po wertepach. I rower musi dać w takich warunkach radę. Nie można iść na żadne kompromisy, wszak o bezpieczeństwo, ale i wygodę naszą chodzi. Dlatego też jedynym słusznym wyborem są rowery trekkingowe, czyli rowery turystyczne. Zostały one stworzone do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej. Zaprojektowane pod kątem przemierzania długich tras w zróżnicowanym terenie. Sprawdzą się one w łatwych i trudniejszych warunkach. Owszem po górach na nich nie pojeździcie, ale po nieutwardzonych drogach już tak.

Trekking – właściwy rower na długie trasy

Dla każdego długa trasa może oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to 20 km, a dla innych 100 lub więcej km. Dobry rower trekkingowy sprawdzi się dla jednych i drugich. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czyli rower rowerowi nierówny. Jednak znalezienie modelu na miarę oczekiwań wcale nie musi być trudne. Poniżej przedstawiamy kilka cech, jakie dobry rower na długie trasy powinien posiadać.

solidna rama — czyli obowiązkowy element roweru trekkingowego

Na samym początku należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest rama. Standardem są ramy wykonane z aluminium i taką polecamy. Aluminium jest nie tylko lekkie, ale też pozwala zachować odpowiednią sztywność konstrukcji. Rower damski na długie trasy, podobnie jak inne rowery przeznaczone dla kobiet, będzie miał obniżoną ramę. Ułatwi to z pewnościa wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Dobrze, aby producent przewidział odpowiednią ilość mocowań koszyka bidonu. Rowery na długie wyprawy powinny mieć przynajmniej dwa miejsca, w których zamocujemy bidon lub inne akcesoria z kompatybilnym systemem przytwierdzania.

przedni amortyzator — wybawienie dla dłoni

Nie zapomnijcie o amortyzacji. Dla jednych to dodatkowa waga, a dla innych must have i maksimum wygody. My jesteśmy za tym, aby rower na dłuższe trasy był wyposażony w widelec amortyzowany. Tym bardziej że wybierając się na taką wyprawę, będziecie jeździć nie tylko po idealnie prostych drogach, lecz także po nierównych i wyboistych ścieżkach. Uwierzcie nam, Wasze ręce i dłonie będą na pewno wdzięczne, jeśli zdecydujecie się ruszyć w trasę na rowerze wyposażonym w amortyzator.

solidne hamulce — gwarancja pewnego zatrzymania roweru

Nie można też zapominać, że nie tylko wygoda ma znaczenie. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo i tutaj duże znaczenie mają hamulce. Warto rozważyć klasyki, czyli hamulce typu v-brake. Są one wystarczająco mocne, a przy tym cechuje je prostota. Oznacza to, że w razie awarii możecie je samodzielnie naprawić. Rowery wyposażone w hamulce tarczowe są droższe, ale oferują jeszcze lepszą siłę hamowania. Przydadzą się z pewnością tym rowerzystom, którzy pomimo pokonywania długich tras, są w stanie osiągać duże prędkości. Także wtedy, gdy rower będzie dodatkowo obciążony bagażem, mocne hamulce tarczowe mogą okazać się wybawieniem z opresji.

precyzyjny napęd

Dla komfortu i wygody dobrze jest postawić na dobry napęd, czyli wcale niemałą ilość przełożeń. Pokonując długie trasy, z pewnością spotkamy się z urozmaiconym terenem. Dzięki odpowiedniej ilości biegów będziemy w stanie pokonać strome podjazdy, ale i osiągać zadowalające prędkości jadąc z górki. Wiele rowerów trekkingowych posiada konfigurację biegów 3x9 lub 3x10. Jeśli nasz rower na długie dystanse posiada taki właśnie napęd, czyli 27 lub więcej biegów, możemy być pewni, że jest to optymalne rozwiązanie.

Porozmawiajmy o oponach

Oczywiście nie można zapominać, jak ważne są opony. Dobry zestaw ogumienia to kluczowy element, w jaki powinien zostać wyposażony rower na długie wyprawy. Na pewno muszą być odporne na przebicia. Polecamy modele z szerszym ogumieniem, bo wtedy komfort jazdy jest jeszcze większy. Poruszając się po różnych drogach i to tych miejskich, wiejskich, ale i dróżkach trzeba wiedzieć, że świetnie sprawdzają się opony typu semi-slick. Do tego nie zapominajcie, jak duże znaczenie ma wielkość opon. Rzecz jasna lepiej sprawdzą się 28-calowe niż 26-calowe. Przede wszystkim drgania są mniej odczuwalne, ale też możecie osiągnąć większą szybkość.

Jakie siodełko na długie trasy

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że wygodne siodło to podstawa, jeśli mamy zamiar pokonywać długie trasy rowerowe. Jednak co oznacza, że siodło ma być komfortowe? Na pewno dobrze byłoby, aby było ono dopasowane do naszej budowy ciała. W końcu każdy jest inny, ale też ma inne preferencje czy odczucia. Wbrew pozorom takie siodło nie powinno być zbyt miękkie. Ważne też, aby było dopasowane do naszej sylwetki jazdy. Jeśli jeździmy w lekkim pochyleniu, to właściwym wyborem będzie siodło o średniej szerokości. Jeśli preferujemy wyprostowaną sylwetkę jazdy, możemy wybrać szersze siodło.

Wyposażenie ma znaczenie, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Solidne błotniki nie tylko chronią ubranie przed zabrudzeniem, ale też chronią podzespoły naszego roweru. Na szczęście większość rowerów trekkingowych posiada błotniki w standardowym wyposażeniu. O dobrym oświetleniu chyba nie musimy przypominać. Każdy rowerzysta wie, że ono oraz kask, a także odblaski znacząco poprawiają bezpieczeństwo. Długie wyprawy rowerowe często wiążą się z koniecznością jazdy wieczorem lub po zmierzchu. Rower do długich tras powinien zatem posiadać pewne oświetlenie, które nie sprawi zawodu, kiedy będziemy go potrzebować. Warto rozważyć rower wyposażony w prądnicę umieszczoną w piaście przedniego koła. Nie musimy wówczas martwić się o baterie lub poziom naładowania akumulatorków.

Przypomnimy natomiast, by wybrać dobre sakwy czy torby, dzięki temu spakujecie to, co najważniejsze, a przy tym nie obciążycie zbytnio jednośladu. Potem możecie cieszyć się już z przyjemności, jaką daje pokonywanie dużych odległości.

Zobacz także:

0zł