Zalety i wady roweru gravel. Czy warto na niego postawić do rekreacyjnej jazdy?

Zalety i wady roweru gravel. Czy warto na niego postawić do rekreacyjnej jazdy?

Czy aktywność fizyczna może być przyjemna? Oczywiście, że tak. W końcu wystarczy tylko zdecydować się na jazdę na rowerze.  Oczywiście nie wystarczy tylko zakup pierwszego lepszego roweru, bo rodzajów i modeli jest tak wiele, że można dojść do wniosku, że ma się „rowerowy zawrót głowy”. Dlatego też przyjrzymy się rowerom typu gravel, które cieszą się coraz większą popularnością. Odpowiemy też na pytanie, czy taki jednoślad nadaje się do rekreacyjnej jazdy.

Rower gravel – co warto wiedzieć?

Rynek rowerowy ciągle się zmienia i ciągle też napędzany jest przez nowe jednoślady, które wciąż są udoskonalane. Rzecz jasna, nie zawsze owe udoskonalenia są wskazane, ale czasami mają duże znaczenie dla komfortu jazdy czy bezpieczeństwa.  Jednak często można się spotkać ze sztucznie napędzanym trendami i tak właśnie mówiono na początku o rowerach gravelowych. Ale potem bardzo szybko okazało się, że cały świat je pokochał, wszak można określić je mianem nader uniwersalnych. Czas więc dowiedzieć się o rowerze gravel więcej. Najlepszym opisem rowerów gravel jest ten mówiący, że jest to rower górski dla kolarzy szosowych i rower szosowy dla miłośników MTB, czyli  w teorii brzmi to bardzo dobrze. I rzeczywiście można pokusić się o stwierdzenie, że taki jednoślad sprawdzi się na szutrowych trasach, dobrze się na nim jeździ po mniej utwardzonym terenie, a przy tym nadaje się do energicznego coffee ride’u. Myśl projektowa rowerów gravel narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie można znaleźć dużo tras szutrowych, gdzie zwykłe szosówki nie dają rady, a zakup dobrego roweru górskiego zwyczajnie się nie opłaca. Ale czy, aby na pewno rower gravel jest aż tak uniwersalny?

Geometria przez wielkie „G”

Charakterystyka rowerów typu gravel nie jest wcale taka trudna. Najlepiej pojąć, czym jest rower gravel odnosząc się do kategorii rowerów, które są już Wam znane. Można określić ten model jako kompromis pomiędzy rowerem górskim a szosowym. Ma też cechy przełaju.  W tym przypadku na pewno dużą rolę odgrywa sama geometria jednośladu, która zapewnia maksymalny komfort przy dłuższych trasach, a wynika to z faktu, że główka ramy jest wysoka i rzeczywiście przypomina tą znaną z rowerów endurance.  Za to kąty są zdecydowanie łagodniejsze. A dzięki temu rower gravel sprawdzi się nawet na dłuższe trasy. Do tego zapewnia maksimum wygody. Warto jeszcze zwrócić uwagę na niską położoną mufę suportu. A to oznacza, że pokonacie na nim nie tylko dalekie trasy, ale możecie jechać szybko i to w trudniejszym terenie. Kropką nad „i” są długie widełki, dzięki którym można zachować pełną kontrolę nad rowerem. 

Hamulce rzecz ważna, a nawet bardzo ważna

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i wie to każdy, choć wcale nie oznacza, że każdy się do tej zasady stosuje. Hamulce tarczowe zapewniają dobrą siłę hamowania przy większym obciążeniu, ale też w trudniejszym terenie. Z kolei przy dłuższych wyprawach lepiej sprawdzą się mechaniczne, wszak w razie awarii są zdecydowanie łatwiejsze w naprawie. Jednak w przypadku wycieczek, nawet kilkudniowych, nadal naszym zdaniem lepszym wyborem są hamulce tarczowe. 

Rower gravel – dla kogo to najlepszy wybór?

Wiecie już, że rowery gravel można określić mianem uniwersalnych. Ale nie oznacza to, że dla każdego się sprawdzą. Polecamy je dla osób, które szukają roweru szybszego niż górski, ale będą jeździć na nim po mniej wymagającym terenie. Jednocześnie rower gravel spełni oczekiwania osób, dla których zwykła szosówka to za mało. W końcu gravele są zdecydowanie wygodniejsze, a przy tym mają terenowy charakter. Sprawdzi się nawet przy długich wyprawach i można wykorzystać go także do rekreacyjnej jazdy. Cechuje go duża funkcjonalność i fakt, że możecie na nim jeździć nawet pod trudniejszych trasach, a przy tym nadaje się do jazdy do sklepu czy pracy.

Zobacz także:

0zł