Najlepszy rower do jazdy do pracy. Czy rower miejski się sprawdzi?

Najlepszy rower do jazdy do pracy. Czy rower miejski się sprawdzi?

Ceny paliw ciągle rosną. A jeżeli sądzicie, że będzie lepiej, to cóż, raczej nie ma się co oszukiwać i łudzić. A co za tym idzie rosną też koszty dojazdów do pracy. Każdy kierowca wzrost kosztów odczuwa aż za bardzo. Dlatego też warto zastanowić się, czy może nie zmienić środka transportu, czyli zamiast samochodu wybrać rower.  I tutaj pojawiają się jakże uzasadnione pytania: jaki jednoślad będzie najlepszy?  Czy rower miejski się sprawdzi?

Rower do pracy, czyli wygoda przede wszystkim

Zacznijmy może od tego, jakie cechy powinien mieć rower do jazdy do pracy. Na pewno powinien zapewnić wygodę, a skoro wygodę, to pozycja ciała, jaką się przyjmuje powinna być względnie wyprostowana.  Oczywiście wiadome jest, iż pogoda w Polsce potrafi zaskakiwać i rzecz jasna raczej nie na plus. Dlatego jak można się domyślić obowiązkowym elementem wyposażenia jednośladu muszą być więc błotniki. W końcu dobry błotnik ochroni Wasze ubranie przed zabrudzeniem i po przyjeździe do pracy w deszczową aurę nie będziecie wyglądać jak obraz nędzy i rozpaczy, gdy czeka Was ważne spotkanie biznesowe. Ale na tym zalety błotników się nie kończą, bo przecież chronią one także podzespoły przez brudem, wilgocią czy piachem i zwiększają ich trwałość, a przy tym zapobiegają szybszemu korodowaniu części.  Teraz czas najwyższy, by przejść do tematu przyłożeń/zmiany biegów. Często można usłyszeć, że im więcej, tym lepiej, bo przecież wtedy można pokonywać większe wzniesienia i duże pagórki mniejszym wysiłkiem. Ale czy, aby na pewno takie rozwiązanie jest niezbędne przy wyborze roweru do pracy? Cóż i tak i nie, bo wszystko zależy od tego, po jakim terenie się poruszacie. Zasadniczo w miastach próżno jest znaleźć wielkie wzniesienia, zatem wybór roweru z wieloma przerzutkami wydaje się niezbyt uzasadniony. Ale z drugiej strony – możecie przecież dojeżdżać do miejscowości podmiejskich i wtedy musicie wjechać pod górkę, a przy małej ilości przerzutek będzie to niczym misja Toma Cruise’a w „Mission Impossible”, czyli teoretycznie niemożliwa  prawie dla wszystkich, no poza tymi, którzy mogą poszczycić się dobrą kondycją. 

 

Jaki rower do pracy wybrać? Oto jest pytanie i czas poznać odpowiedź na nie!

Biorąc pod uwagę wymagania, jakie powinien spełnić rower do pracy, słusznym wyborem wydaje się rower miejski. W końcu ma błotniki, nie jest nader drogi, a przy tym jadąc na nim przyjmuje się wygodną, bo wyprostowaną pozycję ciała. Oczywiście na wygodę wpływa też siodełko, które w rowerach miejskich nie jest bardzo wąskie. Do tego jeszcze za sprawą całkiem niskiej ramy wsiadanie i zsiadanie jest łatwe i nieobciążone ryzykiem niefortunnego zahaczenia o ramę, co jest szczególnie bolesne dla mężczyzn.  Rower miejski cechuje też prosta konstrukcja. W końcu wystarczy, że posiada choćby pięć przerzutek i to w jednej manetce, by dobrze sprawdził się do jazdy po mieście.  Zwróćcie też uwagę na koła i tutaj lepiej wybierać te większe, bo jazda po nierównościach jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.  Możemy też wspomnieć o wadach roweru miejskiego i  tutaj największą jest waga, no bo takie jednoślady do najlżejszych nie należą. Ale z drugiej strony ich waga nie utrudnia w żadnym przypadku wygody jazdy czy funkcjonalności takich rowerów. Bo o ile w przypadku rowerów szosowych waga ma znaczenie, tak w przypadku miejskich już nieszczególnie. Można rzecz jasna nieco „odchudzić” rower miejski, bo model z ramą aluminiową czy karbonową będzie lżejszy.

Do pracy, na zakupy i na wycieczkę po mieście

Rower miejski może wyróżniać się też estetyką. Dostępne są modele wpisujące się w industrialny styl, ale też są w wersji vintage czy nawet high-tech. Zatem jedno jest pewne – każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na same akcesoria, bo przecież można od razu wybrać rower z koszyczkiem, który sprawdzi się nawet na zakupy. Na rowerze miejskim można wybrać się na wycieczkę po mieście. Alternatywą dla niego może być rower trekkingowy, który jest lżejszy i można powiedzieć, że bardziej uniwersalny, bo sprawdzi się do jazdy po trudniejszym terenie. Zatem jeżeli dojeżdżacie z małej miejscowości, to taki jednoślad może być trafnym wyborem, tyle tylko, że jego cena jest wyższa. Na pewno też musicie zwrócić uwagę na przerzutki, których powinno być znacznie więcej. 

A na końcu przypominamy, że jeżeli Wasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, to nie musicie wcale rezygnować z dojazdu do pracy na rowerze – wystarczy tylko wybrać model elektryczny. 

0zł