Rower enduro / trail / downhill
Rower enduro może dostarczyć Ci niesamowitych wrażeń. Trasy, które można z jego wykorzystaniem pokonywać, są bowiem bardzo zróżnicowane. Masz jednocześnie gwarancję, że każdy dostępny pojazd gwarantuje Ci maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty sprzedażowej.
Rower enduro — co to jest?
Kolarstwo górskie ma wiele odmian, a każda z nich liczy na całym świecie mnóstwo zwolenników. Rodzaje tego typu jazdy to między innymi:
- downhill,
- trial,
- cross-country,
- freeride,
- enduro.
To właśnie rowery enduro, w które możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie internetowym, dają mnóstwo satysfakcji w trakcie wielogodzinnej jazdy po bardzo trudnym terenie. Odpowiedzmy najpierw na pytanie, co oznacza samo słowo „enduro”. Identyczny termin jest używany w odniesieniu do dyscypliny motorowerowej. Enduro to bowiem rodzaj sportu, który polega na pokonaniu trasy o nawierzchniach zarówno asfaltowych, jak i terenowych. Rower full enduro musi więc koniecznie pokonywać zarówno kręte ścieżki, jak i szlaki pełne nierówności, a także ostrych zjazdów.
Żadnym problemem nie mogą być dla niego również wymagające podjazdy. To rowerzyści, którzy użytkują rowery do zjazdów, decydują bowiem o tym, jak będzie wyglądać przejazd. Jedno jest jednak pewne, rower górski enduro praktycznie nie zna ograniczeń. Można na nim poszaleć, a nawet skakać. Nie liczą się w tym przypadku wyniki, a także wyśrubowany czas przejechania trasy, tylko dobra zabawa. To jest właśnie sednem zjazdów enduro. Rower enduro musi przede wszystkim dawać pełną swobodę użytkownikowi, a także być niezawodny. Chodzi bowiem o to, aby połączyć ekstremalny zjazd z komfortem i bezpieczeństwem.
Jaki rower DH wybrać?
Rower downhill to jednoślad, który jest przeznaczony do ekstremalnych sportów na dwóch kółkach. W tym przypadku tej dyscypliny sportu, jak sama nazwa wskazuje, chodzi o szybki zjazd ze stromych stoków, na których nie brakuje celowo postawionych naturalnych przeszkód. Osoby, które decydują się na ten rodzaj kolarstwa, dostarczają zatem sobie ogromnych dawek adrenaliny. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w odpowiedni rower DH. Jaki powinien on być w przypadku osób początkujących?
Przede wszystkim downhill wymaga jak najlepszej amortyzacji. Sednem aktywności jest bowiem zjazd ze stromych stoków. W sytuacji, gdy pojazd nagle uderzy w powierzchnię, koniecznie jest bowiem zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa kolarzowi. Wszak tego typu zjazdy wymagają nie tylko doskonałego refleksu oraz sprawności fizycznej i koordynacji, ale również odpowiedniego sprzętu. Chodzi zatem zarówno o odpowiednią amortyzację, jak i zawieszenie ze skokiem w okolicach 200 mm. Bardzo ważny jest również nisko osadzony środek ciężkości. Dzięki niemu znacznie łatwiej jest zachować równowagę.
Kolejną cechą, którą musisz wziąć pod uwagę, wybierając rowery downhill, jest ich masywność. Może się wręcz wydawać, że typowy rower downhill jest wręcz nieprzyzwoicie ciężki. Ważą jednak zarówno solidne amortyzatory, jak i duże przednie widelce oraz dampery. Rama takiego roweru także jest zwykle sztywna oraz masywna. Jeżeli dodamy do tego fakt, że rower DH ma zwykle ciężkie i terenowe opony, zrozumiesz, dlaczego odpowiedni rower do opisywanego rodzaju kolarstwa powinien być masywny.
Wybierając rowery DH, zwróć zatem uwagę także na opony. Powinny one bowiem gwarantować maksymalną wytrzymałość. Trasy, które są pokonywane w przypadku tej dyscypliny sportowej, są bowiem naprawdę wymagające. Niedopuszczalne jest zatem, aby w wyniku na przykład kontaktu z korzeniami, których nie brakuje, gdy uprawiasz downhill, rower odmówił posłuszeństwa właśnie przez opony.
Rower full suspension czy hardtail?
Być może zastanawiasz się, czy warto postawić na rower DH full, czy też hardtail. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw opisać, czym jest zarówno pierwszy, jak i drugi wariant. Rowery DH full to jednoślady, które mają pełne zawieszenie. Dzięki amortyzatorom zarówno z tyłu, jak i z przodu możliwe jest rozproszenie uderzeń oraz drgań. W ten sposób komfort przejazdu, a także bezpieczeństwo zostały wzniesione na najwyższy poziom. Żadnym problemem nie są ani szalone przejazdy po górach, ani strome tereny oraz kamienie i połamane gałęzie. Rowery enduro full będą doskonałe także dla osób, które mają jakiekolwiek problemy z kręgosłupem bądź też są po operacji. Ze względu na to, że tylne zawieszenie odpręża plecy, jazda jest zdecydowanie zdrowsza. Rower trail full jest znacznie cięższy od wariantu hardtail.
Hardtail natomiast nie jest wyposażony w amortyzator z tyłu. Zdecydowanie można to odczuć w trakcie jazdy. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że rowery MTB enduro są znacznie lżejsze. To z kolei gwarantuje, że nie będziesz mieć żadnych problemów z ich przenoszeniem, a także będziesz mógł skakać zdecydowanie wyżej.
Kolejnym atutem tego typu rozwiązania jest niższa cena tak zwanych sztywniaków. Na lżejszych trasach większa sztywność oznacza również, że taki rower downhillowy pozwala na uzyskanie większej prędkości. W górach zdecydowanie lepiej odnajdzie się jednak rower trail full. Zastanów się zatem, czego oczekujesz od pojazdu, a także jaka jest specyfika dróg, po których będziesz się poruszać. Następnie postaw na rower full suspension bądź też rower trail bez pełnej amortyzacji.
Enduro rower — producenci
Rower enduro, downhill, a także dowolny inny jednoślad w tej kategorii to zawsze pojazd sygnowany logiem najbardziej uznanych w branży kolarskiej producentów. W związku z tym możesz zaopatrzyć się u nas w rower do enduro sygnowany logiem marek, takich jak:
Kellys to marka, która wyprodukowała zarówno niejeden rower DH, jak i enduro. Rower słowackiej marki zawsze jest wyposażony w najwyższej klasy komponenty oraz akcesoria. Historia tej firmy sięga roku 1991, a została ona założona przez dwóch braci. Chodzi tutaj o Petera i Brano Divinec. Logo Kellys pojawiło się na projektowanych pojazdach już w roku 1994. Firma od samego początku dynamicznie się rozwijała, a aktualnie ma naprawdę ugruntowaną pozycję branży kolarskiej.
Wariant MTB downhill oraz MTB enduro gwarantuje użytkownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że zawodnicy Kellys Factory Team, którzy oczywiście poruszają się na jednośladach tego producenta, uczestniczą w najważniejszych imprezach zjazdowych zarówno w Europie, jak i na świecie. Nie od dziś wiadomo, że rowery downhillowe sygnowane logiem Kellys nie tylko są zgodne ze światowymi trendami, ale również same je wyznaczają. Z tego powodu nie możesz przejść obojętnie obok rowerów zjazdowych słowackiego producenta.
Merida natomiast także oferuje najwyższej klasy rowery DH oraz przeznaczone do innego typu jazdy wyczynowej. Renomowana marka wprowadza na światowy rynek kilka milionów egzemplarzy rocznie. Nic dziwnego, że jest znana na całym świecie. Popularność to jednak absolutnie niejedyna cecha tego producenta. Producent jest bowiem liderem branży kolarskiej. Enduro MTB to w przypadku tajwańskiej firmy wariant jednośladu, który cechuje się sporą masywnością, a także doskonałą sterownością. Co ciekawe, firma rozpoczęła swoją działalność jeszcze w 1972 roku. Fabryki są zlokalizowane zarówno na Tajwanie, jak i w Chinach.
Romet to polskie przedsiębiorstwo, które także jest odpowiedzialne za produkcję jednośladów do jazdy wyczynowej. Firma powstała w latach dziewięćdziesiątych, a w roku 2023 dysponuje nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie centrum badawczo-rozwojowym. To właśnie w tym miejscu produkowane, a także montowane są aluminiowe ramy do rowerów. W portfolio producenta obecne są praktycznie wszystkie najważniejsze typy rowerów. W naszym sklepie internetowym bez problemu zakupisz także rower full suspension sygnowany logiem Romet.
O czym pamiętać, wykorzystując rowery do zjazdów?
Jeżeli wykorzystujesz rower MTB enduro do wyczynowej jazdy, musisz pamiętać o najważniejszych aspektach sportu, które wpływają na Twoje bezpieczeństwo, komfort oraz efektywność poruszania się. Potrzebujesz bowiem nie tylko sprawności fizycznej, ale również wiedzy teoretycznej.
Przede wszystkim trail rower wymaga, aby Twoje ciało było prawidłowo ułożone. Przede wszystkim ciężar powinien spoczywać na pedałach. Pięty z kolei mają być odpowiednio nisko. Takie ich ustawienie gwarantuje optymalną przyczepność, a także pomaga w hamowaniu oraz ułatwia pracę nóg w terenie. Z kolei szeroko rozstawione łokcie znacznie wspierają zwiększenie nacisku na przednie koło roweru downhill MTB. Tym sposobem manewrowanie tułowiem w czasie całego przejazdu jest jeszcze prostsze.
Ważną rolę odgrywa także prawidłowe skręcanie. Decyduje ono bowiem o poziomie Twojego bezpieczeństwa, a także precyzji poruszania się. Rower trail full bądź też jednoślad z tylko jednym amortyzatorem, ale przeznaczony do jazdy wyczynowej wymaga, abyś w trakcie skrętu nadawał ciałem kierunek jazdy. Prawidłowe skręcanie przy dużych prędkościach, a także na nierównym terenie polega bowiem wyłącznie na pochyleniu jednośladu oraz przyjęciu niskiej pozycji. W związku z tym, jeśli użytkujesz rower MTB downhill, powinieneś przede wszystkim nachylić się nad kierownicą, a także obniżyć biodra. Dodatkowo dzięki szeroko rozstawionym łokciom zwiększają się Twoje możliwości manewru rowerem, co pozwala przejeżdżać zakręty ze znacznie większą prędkością.
Jeżdżąc wyczynowo, musisz także zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła. Obserwacja ma bowiem ogromne znaczenie. Dzięki skupieniu nie tylko na tym, co znajdzie się za chwilę pod kołami, ale również na tym, co pojawia się w oddali, zdecydowanie maleje ryzyko zderzenia z przeszkodą. Złotym środkiem jest w tym przypadku obejmowanie wzrokiem całego terenu.
Ostatnim aspektem, o którym koniecznie trzeba pamiętać, jest zaopatrzenie w odzież ochronną. Korzystanie z wysokiej klasy roweru MTB do downhillu to bowiem nie wszystko. Warto zaopatrzyć się z profesjonalne ochraniacze nie tylko na łokcie, ale również na kolana oraz nadgarstki.
MTB trail a rower enduro — różnice
Kolarstwo górskie ma bardzo wiele odmian. Jaka jest zatem różnica między rowerami trailowymi oraz enduro? W tym pierwszym przypadku waga pojazdów jest zdecydowanie lżejsza. Różni się również amortyzacja. Cięższe enduro znacznie częściej wyposażone są w pełną amortyzację zarówno przodu, jak i tyłu. Jeżeli zatem nie jesteś pewien, na który wariant się zdecydować, zastanów się, jakie będzie zastosowanie pojazdu. W przypadku wątpliwości dotyczących doboru odpowiedniego modelu chętnie Ci doradzimy. Po prostu skontaktuj się z nami!
Rower górski enduro — cena
Rowery MTB trail docenisz między innymi za to, że wcale nie muszą kosztować ogromnych pieniędzy. Odnajdujemy bowiem kompromis między doskonałą jakością a kosztem pojazdów. W związku z tym cena żadnego jednośladu nie jest wygórowana. Pamiętaj o tym, że poszczególne rowery trailowe różnią się od siebie pod tym kątem ze względu na między innymi renomę producenta, a także parametry techniczne pojazdu. Za każdym razem cena za rowery do downhillu jest jednak w stu procentach uczciwa i zgodna z realną wartością pojazdu. Bez względu na to, czy interesuje Cię rower full suspension z wysokiej półki cenowej, czy na przykład rower trail bez pełnej amortyzacji.
Dlaczego warto kupić u nas rower do enduro?
Przede wszystkim rowery trail z naszej oferty to pojazdy od wyłącznie renomowanych marek. Firmy, takie jak choćby Kellys, Merida oraz Romet zachwycają ze względu na doskonałą jakość wykonania, a także parametry. Kolejnym argumentem, który może skłonić Cię do dokonania zakupu właśnie u nas, są stosunkowo atrakcyjne ceny. Jeżeli zatem zamierzasz nie obciążać mocno swojego budżetu i wybrać wysokiej klasy jednoślady enduro, rowery z naszej oferty z pewnością będą Ci odpowiadać.
Pamiętaj również o możliwości skorzystania z fachowego doradztwa w trakcie podejmowania decyzji zakupowej. Aby zasięgnąć porady, wystarczy, że się z nami skontaktujesz. W sytuacji zatem, gdy interesuje Cię na przykład rower trail full i masz jakiekolwiek wątpliwości bądź też pytania dotyczące oferty, koniecznie skonsultuj się z nami. Udzielamy bowiem szczegółowych informacji na temat jednośladów, a także dzielimy się naszą ekspercką wiedzą z zakresu kolarstwa enduro trail. Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz do bezpośredniego składania zamówień na naszej stronie internetowej.